Saaremaa Muuseum

SIHTASUTUS

Kuressaare linnus

avatud kuni 18.00

Aavikute maja

avatud kokkuleppel

Mihkli talu

avatakse ülehomme 12.00

Sündmus

Kuressaare linnusmuuseum Sündmused Näitus “Nähtamatud”

Näitus “Nähtamatud”

Näitus „Nähtamatud“ on peegeldus eelmisel aastal Saaremaa Muuseumis tehtule, näitus on ajast ja tegemistest, mida külastaja ei näe, mis on tema jaoks nähtamatud.

I Ehitamine ja leiud

Ehitamist sümboliseerib väike anumatäis (u. 2kg) ehitustolmu, mida tööde tegemise käigus viidi linnuskindlusest välja ca 160 tonni. Ehitamise ajal oli seda tolmu igal pool, nüüd, mil tööd on lõppenud, on see kadunud, seda ei saa tagasi ega ka uuesti kogeda, järgi on vaid see väike kogus- mis sai kokku korjatud, kui tööd veel käisid. Unikaalne ja ainukordne ja kes teab, võib-olla ka sajandite vanune. (Kirdetiiva saal)

Kraaped – need on märgid kividel: „Üle Eesti on paljude vanade kivihoonete seintel märke, millest mõnede tähendusi oskame aimata, teised on jäänud mõistatuseks.“ Ehitamise käigus eemaldati kiviseintelt varasemad viimistluskihid ja märgid kividel, mis varasemalt ka osaliselt nähtavad olid, on nüüd kaardistatud, analüüsitud ja teada. Mitte kõik märgid ei asu samas ruumis, kus on sisu avavad planšetid. Neid võib otsida mujaltki – kus näed ümmargust kleepsu seinal, vaata, ehk just siin asub järgmine salapärane märgistus. (Kirdetiiva saal)

Kaev – on haruldane ja hämmastust tekitav leid. Nagu projektijuht Tõnu Sepp on öelnud, ei teagi teist linnust, kus välismüüri seest oleks säärane haruldus välja tulnud. (Loodetiiva viimases saalis)

II Visuaalne identiteet

Uus muuseumi CVI (corporate visual identity) ehk stiiliraamat. Kõigil Saaremaa Muuseumi filiaalidel on nüüd uued logod, kujundamist abistavad mustrid ja värvid. On uus kodulehekülg ja uued teenindajate rõivad. Näitusel on väljas üldine tutvustus ja mõned stiilinäited. (Algus Kirdetiiva saalis, lõpp Loodetiiva esimeses saalis)

III Projekt

Kogu ülejäänud linnuskindluse restaureerimisprojekt koos uue püsiekspositsiooni lahendusega. Projekti lühitutvustus asub seintel olevatel planšettidel, neile keda see teema aga rohkem kõnetab on projekt tervikuna välja prinditud ning lugemislaudadel kättesaadav.